Ustaw jako domową Dodaj do ulubionych Drukuj Wyślij e-mail
Makalu Expedition
Informacje
Do pobrania
Newsletter
Aktualności


Wyprawa popiera inicjatywę
1% podatku dla akcji
Smigło dla Tatr
Smiglo dla Tatr

16-04-2006 19:37

Przylot do dolnej bazy Makalu 4800m n.p.m.

Dzień siedemnasty

Dokładnie o 6-ej rano nasz helikopter oderwał się od pasa startowego w Lukli. Przez chwilę lecieliśmy nad lesistymi wzgórzami, potem pod nami były skalne ściany wreszcie śnieg, lód i lodowce. Z narastającym hukiem silnika maszyna wznosiła się coraz wyżej. Lecąc na wys. 5500 m z niewielkim zapasem przelatywaliśmy nad urwistymi graniami. Po 20 minutach tej adrenaliny pojawiło się przed nami Makalu - helikopter zatoczył duży łuk i sprawnie wylądował.

Wyskoczyliśmy z ciasnej kabiny wprost w tłum podbiegających do nas tragarzy. Szybki wyładunek, w tumanach piachu, bo wirnik pracował cały czas i helikopter uniósł się w górę. Powrócił po godzinie z drugim transportem.
W dolnej bazie / 4800 m / zastaliśmy jedną z włoskich wypraw. Włosi przyjęli nas bardzo miło, na śniadanie było ciasto Wielkanocne (Colomba), jajka kawa, a na lunch prawdziwe świąteczne obżarstwo z winem i wspaniałą kawą na deser. Również ciasto, tym razem pannetone.

Zrobiliśmy krótką wycieczkę po okolicach bazy, odwiedziliśmy krzyż i napis upamiętniający śmierć Andrzeja Młynarczyka w 1978 roku. Znaleźliśmy też kilka innych tablic poświęconych ofiarom Makalu, a w kamiennym szałasie gdzie koczują portersi zdjęcia zaginionego ostatniej zimy Lafauill'a. Jurek odnalazł miejsce bazy polskiej zimowej wyprawy w 2000/2001, a Anka resztki szczątków rozbitego tu w 2001 roku helikoptera.

Dziś nasze 4 ładunki poszły do właściwej bazy /5600 m /, jutro rano i my i Włosi razem z resztą ładunków wyruszymy do góry.

Zobacz również:
Galeria dnia siedemnastego

Archiwum     Najnowsze


Komentarze


18-04-2006 17:25

Kinga (kingawspin@yahoo.co.uk)

Ania, Jurek - dzieki za zyczenia swiateczne, a Wam - powodzenia na wyprawie, dobrej pogody. Trzymam za Was mocno kciuki.


18-04-2006 10:37

Bronia (bronia53@op.pl)

No to zaciskam kciuki coraz mocniej, bo teraz juz tylko pod górę !!


17-04-2006 02:46

gravel (zwirek@box43.pl)

Cieszę się bardzo ,że dotarliście szczęśliwie pod Górę -trzymam kciuki :)Dodaj komentarz

Imię/nick:
e-mail:
Treść komentarza:
 


 
Warszawa ENTRE.PL
GetinBank RedBull NewsOutdoor Vattenfall
Jadexim sto WinWin Bergson

Wsparcie sprzętowe:
Ciba Vision Nikon Hannah HiMountain

Patronat medialny:
Onet.pl

Organizator wyprawy:
PZA

Copyright © 2006 ENTRE.PL