Ustaw jako domową Dodaj do ulubionych Drukuj Wyślij e-mail
Makalu Expedition
Informacje
Do pobrania
Newsletter
Aktualności


Wyprawa popiera inicjatywę
1% podatku dla akcji
Smigło dla Tatr
Smiglo dla Tatr

09-04-2006 10:19

Lodowiec i czysta dziura w podłodze

Dzień dziesiąty.

W dalszym ciągu brak modemowej łączności. Na szczęście telefon satelitarny działa bez zarzutu. Wydarzenia dnia w barwny sposób opisuje Magda Natkańska.


Dołączamy relację tekstową:

I tak mamy niedzielę… jak przystało na dzień świąteczny pogoda piękna. Od samego rana lampa. Gnamy do góry w nadziei zobaczenia Everestu w pełnej krasie. Droga do Gorak Shep (5150m n.p.m.) zajmuje nam dwie i pół godziny. Pod koniec trasy po raz pierwszy wkraczamy na lodowiec, trawersując Changri Shar Glacier, który spływa z pod pięknego szczytu Pumori. Gorak Shep położony jest w kieszeni bocznej moreny lodowca Khumbu.

Tutaj znowu niespodzianka, zamiast starych noclegowni nowe lodge z pokoikami i przyzwoitą ubikacja na korytarzu. W związku z tym że przyszliśmy bardzo wcześnie, po herbatce postanowiliśmy zdobyć pobliski Kalpattar (5545m). Ze szczytu tej góry widać doskonale Everest z zachodnia ścianą, przełęcz południową, kopułę szczytową Lhotse, Nuptse i dolną partię słynnego Ice Fall, widać też dziesiątki namiotów w bazie po Everestem.

Mieliśmy duże szczęście gdyż widoczność była doskonała, za to trochę wiało i kiedy przyszły chmury szybko zeszliśmy na dół. Jutro mamy zamiar wybrać się do bazy pod Pumori skąd widok na Ice Fall powinien być jeszcze lepszy, jak pogoda i czas pozwoli odwiedzimy także bazę po Everestem, bo Ankę ciągnie do starych kątów.Zobacz również:
Galeria dnia dziesiątego


Do pobrania


magda.mp3 - Dziesiąty dzień wyprawy i kolejna relacaja przekazana drogą satelitarną. Tym razem wydarzenia dnia opisuje Magda Natkańska.

pobierz (1 501,28 kb)
Archiwum     Najnowsze


Komentarze


13-04-2006 07:28

krasnal33

żeczywiście się czepiasz...


12-04-2006 23:03

gravel (zwirek@box43.pl)

wygląda ,że się czepiam ale ...
nie Kalpattar ale Kala Pattar :)Dodaj komentarz

Imię/nick:
e-mail:
Treść komentarza:
 


 
Warszawa ENTRE.PL
GetinBank RedBull NewsOutdoor Vattenfall
Jadexim sto WinWin Bergson

Wsparcie sprzętowe:
Ciba Vision Nikon Hannah HiMountain

Patronat medialny:
Onet.pl

Organizator wyprawy:
PZA

Copyright © 2006 ENTRE.PL